Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2010

Πρόκριση για τον ΑΡΗ μας στο βόλει!

Ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του CEV Cup, αφού νίκησε στο «χρυσό» σετ την Σέλβερ Ταλίν με 17-15, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.
Στον αγωνιστικό τομέα, ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγούμενος εύκολα με 5-1, που διαμόρφωσε ο άσος του Σαρικείσογλου, αναγκάζοντας τον προπονητή της Σέλβερ Ταλίν, Έβο Κελ, να καλέσει τους παίκτες του σε τάιμ-άουτ. Οι «κίτρινοι» ήταν αυτοί που πήραν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με το υπέρ τους 8-5, με τους Εσθονούς να μειώνουν σε 10-8 και 11-9, χωρίς, ωστόσο, ν΄ απειλούν άμεσα τους γηπεδούχους, που συνέχισαν να «πυροβολούν» από τη γραμμή του σερβίς, αυξάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +6 (22-15 και 23-17). Έτσι, οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-19, μετά από το χαμένο σερβίς του Πουλκ.
Το σκηνικό διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο μέρος, όταν κι οι Εσθονοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, προηγούμενοι με 3-5, ενώ διατήρησαν σταθερή μία διαφορά της τάξης των 2-3 πόντων. Οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (13-13), χάρη σε ενέργεια του Τακουρίδη, ενώ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 14-13, μετά από μπλοκ-άουτ του Σαρικείσογλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με 17-20, μετά από δύο συνεχόμενους πόντους του Κουεκάλας, ο Ερνάντεζ μείωσε σε 19-21 και 20-22, ενώ ο άσος του Ερνάντεζ στο 22-23 διαμόρφωσε το ισόπαλο 23-23. Ο Τακουρίδης ήταν αυτός που έβαλε μπροστά τον ΑΡΗ Μαρμούρη με 24-23, αναγκάζοντας τον Άβο Κελ να καλέσει τους παίκτες του σε τάιμ-άουτ. Ο Ντενίς έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (24-24),όμως, το δικό του χαμένο σερβίς έφερε μπροστά τους «κίτρινους» με 25-24, με τον Νίκο Ρουμελιώτη να τελειώνει τελικά το σετ με 26-24, κάνοντας το 2-0 στο παιχνίδι.

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του τρίτου σετ, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, με την Σέλβερ Ταλίν να πηγαίνει τελικά προηγούμενη στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-6. Οι «κίτρινοι» πίεσαν στη συνέχεια στο σερβίς, μειώνοντας σε 10-11, χάρη στον Ρουμελιώτη, όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου μία διαφορά τριών πόντων (10-13) κι ο Γιώργος Οικονομίδης κάλεσε σε τάιμ-άουτ τους παίκτες του. Ο Ρουμελιώτης στη συνέχεια μετέτρεψε το 10-14, με το οποίο βρέθηκα να χάνει η ομάδα του σε 14-15, ωστόσο, το μπλοκ-άουτ του Λόφτενσες έστειλε τους Εσθονούς στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 14-16. Οι γηπεδούχοι επανέκαμψαν, παρά το ότι βρέθηκαν πίσω με 16-19, αφού ένα μπλοκ του Κιόση πάνω στον Πασίτσκι, σε συνδυασμό με το λάθος των φιλοξενούμενων έκαναν το 18-19 για τον ΑΡΗ Μαρμούρη. Ο Νίκος Ρουμελιώτης ήταν αυτός που ισοφάρισε για την ομάδα του (20-20 και 21-21), μετά από πολλή ώρα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα με 22-21. Ο Τακουρίδης έκανε το 23-22, ο Πασίτσκι ισοφάρισε σε 23-23, ενώ ο Ερνάντεζ διαμόρφωσε το 24-23, με τον Λόφτενσες να δίνει παράταση στην αγωνία (24-24). Ένας άσος, ωστόσο, του Ντένις κι ένα άουτ του Ρουμελιώτη στην επόμενη επίθεση έκαναν το 24-26 για τους φιλοξενούμενους και μαζί το 2-1 στο παιχνίδι.

Οι Εσθονοί ήταν και πάλι αυτοί που προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ με 6-4, όμως, οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 6-6, μετά από ένα χαμένο σερβίς του Ταμεμάα και φιλέ του Πασίτσκι, για να πάνε τελικά οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-6. Το σύνολο του Άβο Κελ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, «γράφοντας» το 7-10, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Οικονομίδης να καλέσει σε τάιμ-άουτ για ν΄ αφυπνίσει τους παίκτες του. Αυτό έγινε στη συνέχεια, αφού ένας άσος του Τερζή κι ένας πόντος του Τακουρίδη έκαναν το ισόπαλο 11-11, όμως, ο αρχηγός του ΑΡΗ Μαρμούρη έχασε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά, αφού αστόχησε στο σερβίς. Η Σέλβερ Ταλίν προηγήθηκε με 14-12 κι ένα μπαράζ χαμένων σερβίς διαμόρφωσε το 14-16, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σταθερή μία διαφορά της τάξης των 2-3 πόντων (15-17 και 19-22). Ο Σαρικείσογλου πήρε το μπλοκ-άουτ (21-22), ο Λόφτενσες διαμόρφωσε το 21-23, ενώ ο Κιόσης μείωσε εκ νέου σε 22-23. Δύο συνεχόμενοι πόντοι, ωστόσο, των φιλοξενούμενων «έγραψαν» το 22-25, με τους Εσθονούς να ισοφαρίζουν το ματς (2-2).

Τα σεβίς του Νίκου Ρουμελιώτη αποσυντόνισαν τους φιλοξενούμενους, με τον ΑΡΗ Μαρμούρη να προηγείται εύκολα με 4-0 και 5-3, ωστόσο, τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να ισοφαρίσουν αρχικά σε 7-7 και να περάσουν μπροστά με 9-11. Από εκεί και μετά, έγινε μία πραγματική «μάχη», με τους «κίτρινους» να περνούν μπροστά με 14-12, χάρη στον Κιόση, ωστόσο, ένα λάθος στην υποδοχή από τον Σάμαρτζιτς έφερε τους Εσθονούς σε απόσταση αναπνοής (14-13). Ο Κιόσης, όμως, «έγραψε» το 15-13 για την ομάδα του, στέλνοντας το παιχνίδι στο «χρυσό» σετ.

Ο Σαρικείσογλου έβαλε μπροστά τον ΑΡΗ Μαρμούρη με 2-1, ενώ το άουτ του Ερνάντεζ έδωσε το προβάδισμα στους Εσθονούς με 3-2. Ο Κουβανός, ωστόσο, διαμόρφωσε το 5-4 για την ομάδα του, ενώ το χαμένο σερβίς του Τερζή έφερε το ματς στην ισοπαλία (5-5). Παρόμοια ήταν η εικόνα και στη συνέχεια, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων του και να περνούν μπροστά με 11-9, με τον τεχνικό των Θεσσαλονικών να καλεί τους παίκτες του σε τάιμ-άουτ. Ο Ρουμελιώτης αποκατέστησε την τάξη (11-11), όμως, ο αρχηγός των «κιτρίνων», Θάνος Τερζής, έχασε το σερβίς στο πιο κρίσιμο σημείο (12-13), για να τον μιμηθεί κι ο αντίπαλός του (13-13). Οι Εσθονοί προηγήθηκαν με 14-13, ο Ρουμελιώτης ισοφάρισε και πάλι σε 14-14, ενώ ένα διπλό μπλοκ πάνω στον Λόφτενσες έφερε μπροστά τους γηπεδούχους με 15-14. Ο Μερεσάαρ έκανε το 15-15, ο Λόφτενσες, όμως, έκανε ένα απόσμενο «δώρο» στους Θεσσαλονικείς, αστοχώντας στο σερβίς (16-15), ενώ το λάθος των Εσθονών στην τελευταία φάση, διαμόρφωσε το 17-15 για τους «κίτρινους».

Τα σετ: 25-19, 26-24, 24-26, 22-25, 15-13, 17-15
ΑΡΗΣ Μαρμούρης (Γιώργος Οικονομίδης): Κιόσης 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης