Πέμπτη 22 Απριλίου 2010

Μεγάλες νίκες σε μπάσκετ και βόλεϊ!

Αμφότερα τα τμήματα μπάσκετ και βόλεϊ του Συλλόγου μας πέτυχαν σήμερα σημαντικές νίκες, δίνοντας έτσι την καλύτερη ώθηση και στην ομάδα ποδοσφαίρου, ώστε να κάνει το ίδιο στο μεγάλο τελικό του Σαββάτου! Αρχικά, η ομάδα βόλεϊ, πιάνοντας μεγάλη απόδοση (με εξαίρεση το 4ο σετ), έσπασε το αήτηττο σερί του βάζελου μέσα στο 2010 κερδίζοντάς τον με 3-2 σετ στο κλειστό των Βασιλικών. Έτσι, ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε την ημιτελική σειρά των πλέι-οφς σε 1-1 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στον τελικό του πρωταθλήματος. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα (26/04, 17:30) στο κλειστό της Κυψέλης. Υπενθυμίζουμε ότι η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.

Λίγες ώρες αργότερα, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πετύχαινε σημαντική νίκη με σκορ 65-73 στον εξ αναβολής αγώνα πρωταθλήματος απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, όπως είναι ο Πανελλήνιος, και μάλιστα μέσα στην Αθήνα, σπάζοντας έτσι και την... κατάρα των εκτός έδρας αγώνων στις εγχώριες διοργανώσεις. Η νίκη είναι σημαντική κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, μιας και όπως δείχνουν τα πράγματα, ο στόχος της κατάλυψης της 6ης θέσης είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί. Παρόλα αυτά, η ομάδα έδειξε πως... όταν θέλει, μπορεί! Επομένως, θα είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε όποιον αντίπαλο βρεθεί στον δρόμο μας στην πρώτη φάση των πλέι-οφς, κι επειδή... ΑΡΗΣ είσαι, μπορείς να κερδίσεις οποιονδήποτε και οπουδήποτε! Επόμενος αντίπαλος, 3 μόλις στροφές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, θα είναι η ομάδα της Καβάλας (εκτός έδρας και πάλι), την ερχόμενη Κυριακή.